Ofis Sistemleri Hakkımızda Müşterilerimiz İletişim TR EN

Çeker Ocak (BrauLAB FC150-AISPEX)

Çeker Ocak

Çeker Ocak (BrauLAB FC150-AISPEX)


Çeker Ocak (BrauLAB FC150-AISPEX)
Standart Ölçüler: 120-150-180x75x220(h) cm

Çeker Ocak Gövdesi:1,2mm galvanizli çelikten üretilmiş üzeri epoksi polyester bazlı elektrostatik toz boya ile kaplanmıştır. Bu sayede kimyasal buharlarından kaynaklı korozyona karşı son derece dayanıklı hale gelmiştir.

Çeker Ocak Ön Kapak:Isıl işlem görmüş camdan imal edilmiştir. Cam yukarı aşağı giyotin kapak şeklinde hareket ettirilerek açılıp kapanabilir. Rahat hareket imkanı sağlamak için kontra ağırlık sistemi ile donatılmıştır. Herhangi bir yükseklikte bırakıldığından o seviyede sabit kalır.

Çeker Ocak Kontrol Paneli:SP serisi çeker ocaklarda sağ ve sol yanlarda standart Avrupa normu düz kontrol paneller bulunmaktadır. Bu paneller kullanıcının el hizasındadır ve çeker ocaktan sızacak herhangi bir sıvının temasından korunmuş bir konumdadır. Kontrol butonlarına, vanalara ve prizlere ulaşımı daha rahattır. Bu panellerden birinde gaz ve su vanaları bulunur, diğerinde ise kumanda butonları prizler vb. elektrik ekipmanları yerleştirilmiştir. Bu modelde ayrıca hava akış kontrol monitörü yer almaktadır. Dijital hava akış monitörü üzerinden hava akış hızı anlık olarak gözlenebilmektedir. Çeker ocağın emiş hızı belirli bir limitin altına düştüğünde sesli ve görsel olarak alarm vermektedir. Emiş hızı, çeşitli nedenler ile standartın altına düşmesi durumunda cam kapaktan ortama zehirli gazlar kaçabilir.

Çeker Ocak Çalışma Yüzeyi: İsteğe bağlı olarak değişebilmektedir. Ürünlerimize uygulanabilen çalışma yüzeyleri;

 • Kimyasallara Dayanıklı Kompakt Laminat
 • Bu malzeme en çok tercih edilen yüzeylerden birisidir. F/P oranı en yüksek üründür. Kimyasal dayanımı iyidir. Isıya ve darbeye dayanımı yüksektir. Ancak temizliğine dikkat edilmez ise zaman içerisinde kimyasallar yüzeyde lekeler bırakabilir.

 • Endüstriyel Seramik
 • Endüstriyel seramik ek yeri olmadan tek parça olarak üretilen bir tezgah yüzeyidir. Kimyasal dayanımı çok yüksektir. Hidrojen florür ve çözeltileri hariç bilinen tüm kimyasallara dayanımı mükemmeldir. Isıya ve çizilmeye karşı çok dayanıklıdır. Darbe dayanımı iyi değildir. Maliyeti ve termin süresi fazladır. 18-22-25mm kalınlıklar kendinden bariyerli veya bariyersiz olarak uygulanmaktadır. Çeker ocaklar için kendi malzemesinden cupsink evyesi ile birlikte üretilebilir.

  Çeker Ocak Exproof Özellikleri:

  FC150-AISPEX Exproof yani patlamaya neden olmayan bir çeker ocak modelidir. Buna bağlı olarak kullanılan tüm elektrikli aksam exproof özellikte seçilmiştir. Prizler, anahtarlar, aydınlatma armatürleri, bağlantı kutuluları, fan motoru vb. tüm elektrikli cihazlar ATEX standartlarını karşılamaktadır.

  Çeker Ocak Ne İçin Kullanılır?

  Çeker ocak laboratuvarlarda çalışma sırasında kimyasallar ile yapılan analiz veya deney vb. sonucunda ortaya çıkabilecek zararlı gazların ve buharların, güvenli bir şekilde ortamdan uzaklaştırlılmasını sağlayan havalandırmalı bir kabindir. Çeker ocak bu tür zehirli gazların etkilerinden korunmak için kullanıldığı gibi aynı zamanda düşey cam kapak ile bazı patlama ve sıçramalardan fizik olarak korumak için de kullanılabilir. BRAU GRUP daha iyi bir laboratuvar çalışma ortamı için çeşitli modellerde çeker ocaklar tasarlayıp üretmektedir.

  Çeker Ocak Parçaları

  Çeker ocak temel olarak 4 bölümden oluşur.

 • Üst bölüm
 • Çalışma bölümü
 • Kontrol panelleri
 • Alt bölüm
 • çeker ocak

  Havalandırma fan motoru, kirli hava çıkış bağlantısı, aydınlatma, ağırlık sistemi vb. elemanların bulunduğu kısım üst kısımdır. Çalışma alanında ise cam kapak, modeline göre değişen su fittingi cupsink, diğer analitik gaz fittingleri ve çalışma yüzeyi bulunur. Kontrol panelleri bölümünde ise modeline göre farklılık göstermekle birlikte genellikle, elektrik prizleri, motor ve aydınlatma kontrol anahtarları ve mekanik tesisatlara ait vanalar bulunur.

  çeker ocak
  çeker ocak
  çeker ocak

  Çeker Ocak Kullanma Kılavuzu

  Çeker Ocaklar bina için hava sistemlerinden, kapı ve pencerelerden uzakta ve insan trafiğinin en az olduğu yerlere konmalıdır. Çeker ocak davlumbaz ağzı ve diğer hava emiş açıklıkları engellenmemeli önlerine hava sirkülasyonunu bozan malzemeler koyulmamalıdır.

  Çalışma öncesi çeker ocak toprak korumalı bir elektrik tesisatına bağlanmalıdır. Ön cam kapağı açılmadan önce mutlaka aydınlatması ve fan motoru açık konuma getirilmelidir. Çeker ocak içerisinde yapılan işlemler sırasında ön kapak mümkün olan en alt seviyede olmalıdır. Bu sayede içeride gerçekleşebilecek patlama, alevlenme, sıçrama vb olaylar sonucunda kullanıcı koruma altında olmuş olur. Yinede kullanıcılar ekstra koruyucu laboratuvar gözlüğü kullanmaları önerilmektedir. Çalışma esnasında çeker ocak camı 50cm seviyesinden daha fazla yukarı kaldırılmamalıdır. Aksi halde emiş gücü azalacağından açığa çıkan gazlar kabin dışına sızabilecektir.

  Patlayıcı ve parlayıcı kimyasallar ile çeker ocak içinde çalışmaya başlamadan önce elektrikli cihaz bağlantıları önceden yapılmalı ve açık hale getirilmiş olmalıdır. Çeker ocak içinde çalışırken tüm malzemeler, çeker ocağın ön kısmından en az 15 cm kadar içeriye konmalıdır. Çalışma esnasında hızlı el kol hareketleri yapılarak dışarı hava kaçışına sebep olabilecek türbilanslar oluşturulmamalıdır.

  Daha detaylı bilgi için www.cekerocak.info adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

              
  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-AISPEX)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-AISPEX)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-SP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-SP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC120-DAMSP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC120-DAMSP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-AMP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-AMP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-SPEX)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-SPEX)

  Çeker Ocak Panoramik (BrauLAB Auslage 95)

  Çeker Ocak Panoramik (BrauLAB Auslage 95)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC90-UP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC90-UP)

  Wet Bench Çeker Ocak (BrauLAB WB150-SP)

  Wet Bench Çeker Ocak (BrauLAB WB150-SP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-CDP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-CDP)

  
  İLETİŞİM
  +90 (212) 485 11 20
  Yurt içi satış temsilcisi: +90 (0535) 322 99 84
  info@braugrup.com
  İkitelli OSB Mah. İSTEKS Sanayi Sitesi B4 Blok No:8 Başakşehir/İstanbul
  yetkili online alışveriş sitesi: www.deneyimlab.com