Ofis Sistemleri Hakkımızda Müşterilerimiz İletişim TR EN

Çeker Ocak (BrauLAB FC150-SP)

Çeker Ocak

Çeker Ocak (BrauLAB FC150-SP)


Çeker Ocak (BrauLAB FC150-SP)

Çeker Ocak (BrauLAB FC150-SP)
Standart Ölçüler: 120-150-180x75x220(h) cm

Çeker Ocak laboratuvar ortamlarında kimyasallar ile yapılan (analiz, deney vb) her türlü çalışmanın güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan bir cihazdır.

FC serisi çeker ocaklarda üstün çekiş gücü estetik açıdan çekici hava dümenleri ile birleştiğinde maksimum performans ve minimum türbülans garantisi veriyor.

Çeker Ocak Gövdesi: 1,2mm galvanizli çelikten üretilmiş üzeri epoksi polyester bazlı elektrostatik toz boya ile kaplanmıştır. Bu sayede kimyasal buharlarından kaynaklı korozyona karşı son derece dayanıklı hale gelmiştir.

Çeker Ocak Ön Kapak: 6mm ısıl işlem görmüş temperli camdan imal edilmiştir. Temperli cam giyotin kapak şeklinde yukarı aşağı doğru hareket ettirilerek açılıp kapanabilir. Rahat hareket imkanı sağlamak için kontra ağırlık sistemi ile donatılmıştır.

Çeker Ocak Kontrol Paneli: Çeker ocağın her iki yanında düz tip standart kontrol panelleri bulunmaktadır. Bu paneller aşağıda olmadığı için kullanıcıya daha yakın bir çalışma imkanı sunmaktadır. Bu panellerden birinde gaz ve su vanaları bulunur, diğerinde ise koruma sigortaları aydınlatma anahtarı, prizler ve fan motoru hız anahtarı konumlandırılmıştır.

Çeker Ocak Çalışma Yüzeyi: İsteğe bağlı olarak değişebilmektedir. Ürünlerimize uygulanabilen çalışma yüzeyleri;

 • G-Lab (anti asit yüzeyli katı çekirdekli kompak levha)

 • Bu malzeme en çok tercih edilen ürünlerden birisidir. Fiyat performans oranı yüksek bir üründür. Kimyasal dayanımı iyidir. Isıya çizilmeye ve darbeye dayanımı çok yüksektir. Ancak temizliğine dikkat edilmez ise zaman içerisinde lekeler bırakabilir. Lekelerin kullanıma bir dezavantajı yoktur ancak estetik olarak bundan kaçınabilmek için siyah renk tercih edilebilir.

 • Endüstriyel Seramik

 • Endüstriyel seramik ek yeri olmadan tek parça olarak üretilen bir malzemedir. Kimyasal dayanımı çok yüksektir. Hidrojen florür ve çözeltileri hariç bilinen tüm kimyasallara dayanımı çok iyidir. Isıya ve çizilmeye karşı çok dayanıklıdır. Darbe dayanımı iyi değildir. Maliyeti ve termin süresi fazla olduğu için çok fazla tercih edilmemektedir. 10-22-26mm kalınlıklar kendinden bariyerli veya bariyersiz olarak uygulanmaktadır. Çeker ocaklar için kendi malzemesinden cupsink (drip cup) evyesi ile birlikte üretilebilir.

 • Polipropilen

 • Polipropilen plastik levhadan imal edilmektedir.8 ila 10mm kalınlıkta ve süpürgelikli olarak uygulanabilir. Asit ve baz dayanımı çok yüksektir. Darbe direnci çok iyidir. Fiyat olarak seramik alternatifine göre daha uygun olmakla beraber çizilmeye ve ısıya dayanımı düşüktür.

  Çeker Ocak Ne İçin Kullanılır?

  Çeker ocak laboratuvarlarda çalışma sırasında kimyasallar ile yapılan analiz veya deney vb. sonucunda ortaya çıkabilecek zararlı gazların ve buharların, güvenli bir şekilde ortamdan uzaklaştırlılmasını sağlayan havalandırmalı bir kabindir. Çeker ocak bu tür zehirli gazların etkilerinden korunmak için kullanıldığı gibi aynı zamanda düşey cam kapak ile bazı patlama ve sıçramalardan fizik olarak korumak için de kullanılabilir. BRAU GRUP daha iyi bir laboratuvar çalışma ortamı için çeşitli modellerde çeker ocaklar tasarlayıp üretmektedir.

  Çeker Ocak Parçaları

  Çeker ocak temel olarak 4 bölümden oluşur.

 • Üst bölüm
 • Çalışma bölümü
 • Kontrol panelleri
 • Alt bölüm
 • çeker ocak

  Havalandırma fan motoru, kirli hava çıkış bağlantısı, aydınlatma, ağırlık sistemi vb. elemanların bulunduğu kısım üst kısımdır. Çalışma alanında ise cam kapak, modeline göre değişen su fittingi cupsink, diğer analitik gaz fittingleri ve çalışma yüzeyi bulunur. Kontrol panelleri bölümünde ise modeline göre farklılık göstermekle birlikte genellikle, elektrik prizleri, motor ve aydınlatma kontrol anahtarları ve mekanik tesisatlara ait vanalar bulunur.

  çeker ocak
  çeker ocak
  çeker ocak

  Çeker Ocak Kullanma Kılavuzu

  Çeker Ocaklar bina için hava sistemlerinden, kapı ve pencerelerden uzakta ve insan trafiğinin en az olduğu yerlere konmalıdır. Çeker ocak davlumbaz ağzı ve diğer hava emiş açıklıkları engellenmemeli önlerine hava sirkülasyonunu bozan malzemeler koyulmamalıdır.

  Çalışma öncesi çeker ocak toprak korumalı bir elektrik tesisatına bağlanmalıdır. Ön cam kapağı açılmadan önce mutlaka aydınlatması ve fan motoru açık konuma getirilmelidir. Çeker ocak içerisinde yapılan işlemler sırasında ön kapak mümkün olan en alt seviyede olmalıdır. Bu sayede içeride gerçekleşebilecek patlama, alevlenme, sıçrama vb olaylar sonucunda kullanıcı koruma altında olmuş olur. Yinede kullanıcılar ekstra koruyucu laboratuvar gözlüğü kullanmaları önerilmektedir. Çalışma esnasında çeker ocak camı 50cm seviyesinden daha fazla yukarı kaldırılmamalıdır. Aksi halde emiş gücü azalacağından açığa çıkan gazlar kabin dışına sızabilecektir.

  Patlayıcı ve parlayıcı kimyasallar ile çeker ocak içinde çalışmaya başlamadan önce elektrikli cihaz bağlantıları önceden yapılmalı ve açık hale getirilmiş olmalıdır. Çeker ocak içinde çalışırken tüm malzemeler, çeker ocağın ön kısmından en az 15 cm kadar içeriye konmalıdır. Çalışma esnasında hızlı el kol hareketleri yapılarak dışarı hava kaçışına sebep olabilecek türbilanslar oluşturulmamalıdır.

  Daha detaylı bilgi için www.cekerocak.info adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

              
  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-AISPEX)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-AISPEX)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-SP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-SP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC120-DAMSP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC120-DAMSP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-AMP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-AMP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-SPEX)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-SPEX)

  Çeker Ocak Panoramik (BrauLAB Auslage 95)

  Çeker Ocak Panoramik (BrauLAB Auslage 95)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC90-UP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC90-UP)

  Wet Bench Çeker Ocak (BrauLAB WB150-SP)

  Wet Bench Çeker Ocak (BrauLAB WB150-SP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-CDP)

  Çeker Ocak (BrauLAB FC150-CDP)

  
  İLETİŞİM
  +90 (212) 485 11 20
  Yurt içi satış temsilcisi: +90 (0535) 322 99 84
  info@braugrup.com
  İkitelli OSB Mah. İSTEKS Sanayi Sitesi B4 Blok No:8 Başakşehir/İstanbul
  yetkili online alışveriş sitesi: www.deneyimlab.com